Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all 515 articles
Browse latest View live

Inimtekkeline saaste vähendas üleilmset temperatuuritõusu pool kraadi

$
0
0

Pilved reguleerivad Maa kliimat, peegeldades päikeseenergiat maailmaruumi tagasi ja neelates osa maapinnalt lahkuvast soojuskiirgusest. Teadlased teavad aina paremini, kuidas inimtegevus ja globaalne soojenemine mõjutavad pilvede omadusi ja suuresti tänu sellele on kliimaprognoosid täpsemad kui eales varem.

ÜRO värske kliimaraporti kohaselt teame kaheksa aasta taguse ehk eelmise kliimaraporti ilmumisajaga võrreldes poole täpsemalt, kui palju soojenemist üks tonn CO2 põhjustab.

Kasvuhoonegaasid soojendavad, saasteosakesed jahutavad kliimat

"Kasvuhoonegaasidest on enamik inimesi kuulnud, aga teine vähemtuntud viis, kuidas inimene kliimat mõjutab, on mikroskoopiliste saasteosakeste atmosfääri paiskamine," märkis Tartu Ülikooli füüsika instituudi atmosfäärifüüsika kaasprofessor Velle Toll.

Loe edasi ERR Novaatorist.


TÄIENDATUD: Ülikooli hoonetes tuleb kanda maski ja soovitatav on vältida ebavajalikke kogunemisi. Suured üritused jäävad ära

$
0
0

Ülikooli eesmärk on hoida õppetöö avatuna nii kaua kui võimalik, seetõttu rakendame tugevamaid ohutusmeetmeid.

Õppetööl, avalikes ruumides ja kohtumistel tuleb inimesi hajutada ja kõik, sh vaktsineeritud, peavad ülikooli siseruumides kandma maski. Nina ja suu katmiseks võib kasutada üksnes kaitsemaski, mitte näiteks salli või visiiri.

Keskenduda tuleks sellele, mis on õppetöö jätkumiseks hädavajalik. Soovitame ära jätta või edasi lükata suured üritused. Ära jäävad ka rahvusülikooli aastapäevaga seotud üritused.

Palume üksustel korraldada töö nii, et vähendada ebavajalikke kontakte. Vajaduse korral tuleb võimaldada kaugtööd.

Instituutides, kus ei ole võimalik rakendada kõiki viiruse levikut piiravaid meetmeid, on  juhil õigus teha õppetöö korraldamiseks instituudipõhiseid otsuseid.

Palume arvestada, et olukord muutub kiiresti ja ülikooli juhised võivad täieneda.

Pane tähele ka järgmist:

  • Ülikooli muuseumide, spordiklubi, õppehoonetes asuvate toidukohtade, täiendusõppe ja ürituste kohta kehtivad Vabariigi Valitsuse korraldusega sätestatud piirangud.
  • Vabariigi Valitsuse korralduse järgi saavad alates 25. oktoobrist täiendusõppes osaleda vaktsineeritud või Covid-19 läbi põdenud isikud. Täienduskoolitusele ja sellega seotud eksamitele kehtestatakse erand, mille järgi tohib alustatud koolitused, mis on vajalikud kvalifikatsiooni omandamist tõendava tähtajalise tunnistuse saamiseks, lõpuni viia. Täiendusõppe korraldamise juhise leiad siseveebist.

Ülikooli töötajatest üle 90% on vaktsineeritud. Kui sa ei ole veel vaktsineeritud, tee seda kindlasti. Kui soovid enne vaktsineerimist sellest spetsialistiga rääkida, helista perearsti nõuandetelefonile 1220 või aruta oma perearstiga. Infot vaktsineerimispunktide kohta saad telefonilt 1247 või veebilehelt vaktsineeri.ee. Enamlevinud küsimustele vaktsineerimise kohta on vastanud ka Tartu Ülikooli teadlased. Vaktsineerimine on parim viis kaitsta ennast raskelt haigestumise eest.

Ülikooli värskeima koroonateabe leiad veebilehelt ut.ee/koroona.
Riiklike piirangutega saad tutvuda veebilehel kriis.ee.

Lisateave: Tõnis Karki, Tartu Ülikooli akdeemiline sekretär, 737 5605, 529 7917, tonis.karki [ät] ut.ee

Sandra Sommer
pressinõunik
737 5681
5307 7820
sandra.sommer [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Teema: 

Osale veebiseminaril, kus räägitakse ülikooli toimetulekust koroonaajal ja õppetundidest tulevikuks

$
0
0

8. detsembril kl 14.00–16.00  toimub veebiseminar „Tartu Ülikooli toimetulek koroonaajal ja õppetunnid tulevikuks“,  kus antakse lühiülevaade kahe selleteemalise värske uuringu tulemustest. Lisaks korraldatakse kolm vestlusringi, kus õppejõud ja üliõpilased arutavad kaugõppega seotud raskuste ja heitlikes oludes toimetuleku üle.

2020. aasta märtsis alanud eriolukord tõi õppetöös kaasa muudatusi, mis on olnud katsumusrohked nii üliõpilastele kui ka õppejõududele. Et selgitada välja, kuidas mõjutas 2020/2021. õppeaasta osaline kaugõpe üliõpilaste ja õppejõudude toimetulekut, tellis ülikooli juhtkond kaks uuringut. Mõlemad uuringud – „Üliõpilaste toimetulek koroonaaastal: kogemus Tartu Ülikoolis“ ja „Õpetamise väljakutsed distantsõppes. Õppejõudude tagasiside“– tegi sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE.

Seminar toimub Worksupi keskkonnas(ID: KAUGOPPESEMINAR) ja teine aruteluring on ingliskeelne.

Ajakava

14.00 Avamine, rektor Toomas Asser

14.05 Üliõpilaste toimetulek koroona-aastal, Meri L. Külm (RAKE)

14.15 Õpetamise väljakutsed distantsõppes, Mary-Ann Kubre (RAKE)

14.30 I vestlusring „Hindamine kaugõppes“

  • Mis muutus hindamises kaugõppe ajal ja miks läksid hinded paremaks?
  • Milliseid veebipõhiseid hindamisviise võiks ka tulevikus rakendada nii tudengite suuremaks kaasamiseks õpiprotsessi kui ka lõpphindamisel

Vestlusringi juhib Mari Karm, õppejõukoolituse peaspetsialist ja kõrgkoolipedagoogika kaasprofessor.

15.00 II panel discussion „Coping of International staff ja students“

  • Did we manage to provide enough support to international staff and students?
  • What were and are the special needs of international staff and students that appeared during corona-time?
  • How can we tackle these better in the future?

Discussion is chaired by Olga Bogdanova, Deputy Head for Academic Affairs of the Skytte Institute.

15.25  III vestlusring „Mida võtame koroonaajast kaasa? Millist abi õppejõud vajab täna ja tulevikus?“

  • Mis hinnaga tulid õppejõud kaugõppes toime?
  • Kuidas hoida töökoormust kontrolli all ja vaimset tervist korras?
  • Millised kaugõppes leitud lahendused jäävad püsima?

Vestlusringi juhib Anneli Saro, teatriteaduse professor ja humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna õppeprodekaan.

15.55 Kokkuvõte ja lõpetamine

Koroonasulgemine vähendas ka Eesti linnades õhu saastamist

$
0
0

Covid-19 pandeemia alguspäevil 2020. aasta kevadel reageeris enamik riike, sealhulgas Eesti rohkem või vähem rangete piirangutega. See tähendas kaudselt ka puhtamat linnaõhku. Tartu Ülikooli teadlaste osalusel valminud rahvusvaheline uuring osutab, et piirangute aegu paiskus Eestiski õhku oluliselt vähem lämmastikoksiide.

"Covid-19 esimese laine sulgemismeetmed, mis jõustusid paljudes maailma paikades pea ühel ajal, vähendasid drastiliselt inimeste liikumist kodu, töö, ostu- ja vaba aja veetmise kohtade vahel,"ütleb Tartu Ülikooli õhusaaste modelleerimise kaasprofessor Marko Kaasik.

Loe edasi ERR Novaatorist.

 

Ülikoolis jätkub lähiõpe ning eksamid ja arvestused võivad toimuda õpperuumides

$
0
0

2022. aastal jätkub õppetöö õppeaasta alguses kokku lepitud põhimõtete kohaselt. See tähendab järgmist.

  • Ülikoolis jätkub lähiõpe. Eksamid ja arvestused võivad toimuda õpperuumides.
  • Lähiõpe taastub ka sessioonõppes.
  • Õppetööl, avalikes ruumides ja kohtumistel tuleb inimesi hajutada ja kanda maski.
  • Täiendusõppijad peavad Vabariigi Valitsuse korralduse kohaselt oma nakkusohutust tõendama. Selleks sobivad ainult vaktsineerimis- ja läbipõdemistõend.
  • Viiruse leviku tõkestamiseks on instituudi ja kolledži juhil õigus teha otsus, et õppetöö viiakse struktuuriüksuses või mõne õppekava puhul üle kaugõppele.
  • Ülikooli avalikes ruumides ja õppetööl tuleb kanda kaitsemaski.
  • Ebavajalikke kontakte tuleb vähendada. Soovitame suured üritused ära jätta või edasi lükata.
  • Viirushaiguse tunnustega peavad koju jääma nii vaktsineerimata kui ka vaktsineeritud töötajad ja üliõpilased.

Ülikooli soovitused ja suunised koroonaviiruse ennetamiseks on veebilehel ut.ee/koroona.

Tule doonoripäevale ja aita teha head!

$
0
0
Verd saab loovutada kella 10.00–14.00 Delta demokeskuses, ruumis 1030. Visuaal: Pixabay

Ülikool ja Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskus kutsuvad ülikooliperet teisipäeval, 14. detsembril Delta keskusesse doonoripäevale. Verd saab loovutada kella 10.00–14.00 demokeskuses, ruumis 1030.

Vereloovutus ei nõua palju aega ega vaeva, kuid annab meile võimaluse teha kõige väärtuslikum kingitus – päästa kellegi elu.

Tartu Ülikool osaleb Eesti kõrgkoolide vahelises veredoonorluse mõõduvõtus „Tuksu teise südames“ ning koostöös kliinikumiga korraldatud doonoripäev on hea võimalus teha väike heategu. Ühe vereloovutusega aitad doonorina vähemalt kolme abivajajat. Iga vereloovutus on oluline, sest verekeskuste varud vähenevad pidevalt ja vereülekannete vajadus tekib enamasti ootamatult.

Sobid doonoriks, kui oled

  • 18–60-aastane,
  • kehakaaluga üle 50 kg,
  • terve, puhanud ja söönud.

Kui sa ei ole varem verd loovutanud, siis loe Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse kodulehelt täpsemalt, kes võib olla doonor ja millised tingimused vere loovutamisel kehtivad. Doonoripäevale tulles võta kaasa isikut tõendav dokument.
Tule üksi või koos kolleegidega ja teeme koos head!

Lisateave: Triin Ree, Tartu Ülikooli sisekommunikatsiooni peaspetsialist, 737 6120, triin.ree [ät] ut.ee

Teema: 

Euroopa Komisjon toetab tuumasünteesialast teadustööd ka uuel eelarveperioodil

$
0
0

EUROfusion konsortsium allkirjastas 15. detsembril Euroopa Liidu teaduse- ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa Horisont“ toetuslepingu. See suunab Euroopa tuumasünteesi teadusuuringuid, et jõuda vastaval tehnoloogial põhineva energiaallika loomiseni. EUROfusioni konsortsiumi liikmena andis lepingule allkirja ka Tartu Ülikool.

Tuumasüntees on Päikese ja teiste tähtede energiaallikas, mille käigus ühinevad vesinikutuumad. Selle protsessi ohutu korraldamine maapealsetes juhitavates tingimustes võimaldab vähese süsinikdioksiidiheitega soojuse ja elektri tootmist. Tulevased tuumasünteesil põhinevad kompaktsed elektrijaamad täiendaksid praegu arendatavat päikese- ja tuuleenergial põhinevat taastuvenergiat ning toodaksid süsinikuvaba energiat laialdaselt kättesaadavast kütusest.

Tuumasünteesil põhineva energiaallika arendamiseks ühendab EUROfusioni konsortsium 4800 teadlast 30 liikmesriigi instituutidest ja 152st assotsieerunud üksusest üle Euroopa, sealhulgas Ühendkuningriigist, Šveitsist ja Ukrainast. Need teadlased on ühiselt loonud väga selge fookusega uurimisprogrammi, mis järgib Euroopa tuumasünteesi teekaarti. Tegemist on kõige põhjalikuma tuumasünteesi teadus- ja arendustegevuse kavaga, milles on esindatud kõik olulised tuumasünteesil põhineva energiaallika loomisega seotud teaduslikud ja tehnoloogilised probleemid.

Tartu Ülikooli füüsika instituudis on EUROfusioni konsortsiumi töösse kaasatud kolm laborit:  ioonkristallide füüsika labor, keskkonnafüüsika labor ja plasmafüüsika labor. Meie teadusrühmad arendavad tuumasünteesi protsessis tekkivale kiirgusele vastupidavaid optilisi materjale, kiirgust neelavaid seinu ja diagnostikameetodit tuumasünteesi reaktori seinte seisukorra määramiseks.

Lisainfo: Indrek Jõgi plasmatehnoloogia kaasprofessor, tel 737 4603, indrek.jogi [ät] ut.ee

Tartu Ülikooli veebileht saab uue näo

$
0
0
Kuvatõmmis ülikooli uuest veebilehest. Allikas: ut.ee uus veebileht

11. jaanuaril avalikustatakse ülikooli uus veebileht. Uue väljanägemise saavad ka enamiku akadeemiliste üksuste veebilehed. 

Kantsler Kstina Vallimäe sõnul on ülikooli praegune veebileht ajale jalgu jäänud ega vasta kasutajate ootustele. „Tartu Ülikooli jaoks on oluline arvestada muutuva maailma vajadustega, just seetõttu oleme seadnud eesmärgi arendada innustavat ja teed rajavat organisatsioonikultuuri. Ülikooli veebileht on üks meie peamisi kuvandiloojaid ning värske visuaalne lahendus võimaldab senisest paremini esile tõsta meie õppimisvõimalusi, teadussaavutusi, arengusuundi, väärtusi ja panust ühiskonda,“ ütles Vallimäe. 

Uut veebilehte on mugav sirvida igas suuruses ekraanidelt ja selle kasutamine on varasemast intuitiivsem. Veebileht on tehniliselt kaasaegne, sisuliselt paremini läbi mõeldud ja vastab tänapäevastele turvanõuetele.

11. jaanuaril avalikustatakse ülikooli pealeht ehk domeen ut.ee, valdkondade ja veel 30 akadeemilise üksuse veebilehed. Ülikooli ülejäänud üksused lähevad uuele platvormile üle kohe, kui nende veebilehtede sisu on valmis.

Uue veebilehe arendamine jätkub. Järgmistes etappides on plaanis täiendada olemasolevaid funktsioone (nt töötajate kontakti kuva) ning arendada uusi (nt töökuulutuste moodul). Samuti selgitatakse välja, milliseid erifunktsioone vajavad näiteks raamatukogu, muuseumide ja ülikooli ajakirja veebilehed.

Uuele veebilehele üleminekul võib esineda tõrkeid. Palume kannatlikku meelt ja vabandame võimalike ebamugavuste pärast.

Lisateave: 
Reimo Rehkli, Tartu Ülikooli veebi peatoimetaja, 5647 7603, reimo.rehkli [ät] ut.ee 
Kstina Vallimäe, Tartu Ülikooli kantsler, 507 4189, kstina.vallimae [ät] ut.ee

Teema: 

Vaata Tartu Ülikooli jõuluvideot

$
0
0

28. novembril, esimesel advendipühapäeval avalikustati esimene Tartu Ülikooli jõuluvideo. Selle autor on rahvusvahelise koostöö ja protokolli osakond ning see valmis koostöös Tartu loovagentuuriga Jopp Creative.

„Video idee tekkis meil selle aasta alguses, kui osalesime rahvusvahelise turunduse meeskonnaga Ilmar Raagi videokoolitusel. Igal aastal loovad suured ettevõtted populaarseid ja liigutavaid jõuluvideoid. Mõtlesime, et miks ei võiks ka Tartu Ülikool midagi sarnast teha, et pühadeaega veelgi pidulikumalt tähistada,“ sõnas rahvusvahelise turunduse juht Eveli Soo. „Video kannab sõnumit, et jõulud on aeg lähedastega koos olemiseks ja miski ei ole sellest tähtsam,“ lisas ta.

Ülikooli jõuluvideol on eesti- ja ingliskeelne versioon.

Vaata eestikeelset videot:

Vaata ingliskeelset videot:

Video valmimist on kaasrahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist ning Dora Plussi tegevusest 4: „Eestis õppimise ja töötamise võimaluste tutvustamine“.


Lisateave: Eveli Soo, Tartu Ülikooli rahvusvahelise turunduse juht, 737 6114, eveli.soo [ät] ut.ee

 

Teema: 

Menukas kõrghariduspäev „Õpi Tartus!“ tuleb taas

$
0
0
Fotol kõrghariduspäev „Õpi Tartus!“ 2021. aastal. Foto autor Andres Tennus

Neljapäeval, 20. jaanuaril tutvustavad Tartu kõrgkoolid end menukal kõrghariduspäeval „Õpi Tartus!“, mis seekord toimub veebis. Sisutiheda päeva jooksul saavad gümnasistid ja teised huvilised tutvuda Tartu Ülikooli, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli, Eesti Maaülikooli, Kaitseväe Akadeemia, Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas ja Eesti Lennuakadeemia õppimisvõimalustega ning osaleda konverentsil ja töötubades.

Veebikonverentsil räägivad kogemuslugusid oma ala asjatundjad ja peetakse kaasahaaravaid arutelusid tulevastele üliõpilastele tähtsatel teemadel. Veebitöötubades avardatakse osalejate silmaringi ja tutvustatakse paljude erialade sisu. Virtuaalsel messialal saab küsida nõu kõrgkoolide esindajatelt ning tutvuda kõigega, mis puudutab sisseastumistingimusi ja õppimisvõimalusi. Päeva juhib näitleja Sander Rebane.

Kõrghariduspäeva projektijuhi, Tartu Ülikooli turunduse peaspetsialisti Mariana Tulfi sõnul on tänavu tähelepanu keskmes kaks teemat: haridusteekonna jätkamine ja tuleviku tööturg. „Gümnasistidel seisab peagi ees üks elu pöördepunkt: tuleb valida eriala ja kool, kus oma haridusteed jätkata, mõeldes sealjuures juba tulevasele tööelule. Sellisel hetkel keerleb peas palju küsimusi ja kõrghariduspäeval püüamegi neile vastata. Jagame praktilisi teadmisi ning nippe, kuidas edukalt kõrgkooli kandideerida ja ülikoolieluks valmistuda,“ ütles Tulf.

Noortele tulevad kõnelema innustavad oma ala asjatundjad – näiteks Erasmus+ koostööprojektide vanemspetsialist Sabina Sägi räägib välismaal õppimise võimalustest ja jagab oma kogemusi, GoWorkaBiti kogukonnajuht Terje Pari aga kõneleb tuleviku tööturust ja sellest, milliseid oskusi tööandjad väärtustavad. Aruteluringides jagavad nii tudengid kui ka vilistlased nõuandeid, kuidas valida õige eriala ja hiljem leida sobiv töö. Lisaks räägitakse aktiivsest üliõpilaselust ja sellestki, kuidas võtta õpingutest maksimum ja samal ajal mitte läbi põleda.

Päeva teises pooles on võimalik osaleda töötubades. Muu hulgas arendatakse Tartu Ülikooli töötoas avaliku esinemise oskusi ja kasvatatakse osalejate enesekindlust, Eesti Lennuakadeemia töötoas sukeldutakse lennumaailma telgitagustesse ja Eesti Maaülikooli töötoas arutletakse loomade kehakeele üle. Tartu Tervishoiu Kõrgkooli eestvedamisel uuritakse, milline näeb inimene välja seestpoolt, Kaitseväe Akadeemia pakub võimalust panna proovile oma otsustusvõime ning Kõrgema Kunstikooli Pallas juhendajad õpetavad, kuidas joonistades loovus valla päästa.

Kõrghariduspäev „Õpi Tartus“ toimub juba seitsmendat korda ning seda korraldavad Tartu Ülikool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Eesti Maaülikool, Kaitseväe Akadeemia, Eesti Lennuakadeemia ja Tartu Kõrgem Kunstikool Pallas. Toetavad Tartu linn, Postimees, MyHits, CV Keskus ja Netfit.

Kõrghariduspäeval osalemine on tasuta, kuid selleks on vaja enne registreeruda. Registreerimine konverentsile on juba alanud. Töötubades on kohtade arv piiratud. Rohkem teavet ja registreerimislingid on ürituse veebilehel opitartus.ee.

Lisateave: Mariana Tulf, Tartu Ülikooli turunduse peaspetsialist, kõrghariduspäeva „Õpi Tartus“ projektijuht, 737 6271, mariana.tulf [ät] ut.ee

Sandra Sommer
pressinõunik
737 5681
5307 7820
sandra.sommer [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Pealeht

$
0
0
PealehtpeakasutajaWed, 21.07.2021 - 11:06

Physicum

13.12.2021

Füüsika instituut

Füüsika loob vundamendi erinevatele loodusteadustele ja seetõttu on füüsika-alased teadmised vajalikud paljudes teadusvaldkondades ja erialadel. Füüsika Instituut pakub oma üliõpilastele põhjalikku füüsika ja materjaliteaduse haridust, mis tagab meie üliõpilastele laialdaselt rakendatavad looduteadusliku mõtlemisviisi oskused ja konkurentsivõime tööturul. Füüsika Instituudis tegeletakse nii riiklikult kui ka rahvusvaheliselt oluliste teadusuuringutega. Füüsika ja materjaliteaduse mitmekesisus ilmneb ka meie uurimistöös, mis on sageli interdistsiplinaarne.

Õppetöö

17.11.2021

Teadustöö

17.11.2021

Ettevõtlus ja arendustegevus

01.12.2021
Jaga
13.12.2021
#kooliõpilasele
koolidele

Koolidele

Jaga
13.12.2021
Jaga
17.11.2021
#ülikoolist
Physicum

FI kontakt

Jaga
02.09.2021

Sündmused lähiajal

Üritusi ei ole

Test_uudised

$
0
0
Test_uudisedkuno_kWed, 19.01.2022 - 14:37

Article 49

$
0
0
16. mail külastab Tartu Ülikooli Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKE-de peadirektoraadi peadirektori asetäitja Maive Rute.

Article 48

$
0
0
Ööraamatukogu saab tänavu 20-aastaseks ning on selle puhul avatud kauem kui kunagi varem. Stardipauk anti ...

Article 47


Article 46

$
0
0
Tartu Ülikooli välistöötajate, välisüliõpilaste või eesti keelt teise keelena kõnelevate üliõpilaste eesti keele õppe toetamiseks loodud keeleõppepessa on koondatud suur valik

Article 45

$
0
0
17. mail kinnitas senati valimiskomisjon senati valimiste tulemused.

Article 44

Article 43

$
0
0
CERN-i hindamisrühm kohtub oma Eesti-visiidi käigus täna Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseriga ning külastab ülikooli füüsika instituuti, tehnoloogiainstituuti ja Delta keskust.

Article 42

$
0
0
Haridus- ja teadusministeerium toetab 2023/2024. õppeaastal 400-eurose erialastipendiumiga õpetajakoolituse esmakursuslasi esmajoones nendel erialadel, mille õpetajatest on koolides suurim puudus.
Viewing all 515 articles
Browse latest View live