24.–27. novembrini toimus Saksamaal Jülichi Teaduskeskuses Euroopa tuumasünteesi programmi "EUROfusion" tööülesannete PFC (plasma facing components) ja JET2 (JET - momendil suurim plasmareaktor Oxfordi lähedal) ühine põhitäitjate aastakoosolek. Matti Laan kandis ette TÜ füüsika instituudis tehtava alamprojekti tulemused.
Aastakoosolekul kanti lisaks üldettekannetele ette kõikide alamprojektide liidrite aruandlus ning iga alamprojektiga seonduvad huvitavamad tulemused.
Alamprojekti WP SP5 "highlight talk" oli TÜ Füüsika Instituudi Gaaslahenduslabori juhatajalt Matti Laan’elt. Tema ettekande "In situ LIBS and methods to determine relative concentration profiles" sisuks oli laserindutseeritud plasmaspektroskoopia (LIBS) kui diagnostikameetodi arendustööd plasmareaktori seinte kaugseireks.
LIBS on ainus mõeldav meetod, mis võimaldab kontaktivabalt in situ olukorras teha kindlaks väga kuuma plasma mõju reaktori seintele. EUROfusioni raames on LIBS-diagnostika arendamisega seotud EL üheksa maa laborid. Füüsika Instituudi Gaaslahenduslabor tegeleb LIBSi eksperimentidega nii kodus kui ka Hollandis Utrechti lähedal oleval plasmaseadmel, mis mõjutab uuritavaid materjale võimsate plasmavoogudega.
ITER on maailma paljude riikide (sealhulgas ka EL liikmesriigid) ühistööna Prantsusmaal Gadarachis ehitatav katsereaktor, mis hakkab tootma energiat tuumasünteesi (nuclear fusion) reaktsioonide alusel.
Võrreldes praeguste tuumajaamade tööpõhimõttega – tuumade lagundamisega (nuclear fission) - on tuumasüntees keskkonnaohutu. Alates nüüdsest kuulub lasermeetoditel baseeruv diagnostika ITERi kahe prioriteetse teema (high priority issue) hulka.
Lisainfo: Matti Laan, TÜ optika ja spektroskoopia dotsent, tel: 737 5564, e-post: matti [dot] laan [ät] ut [dot] ee.